Visa Mastercard luft
24.11.09

Renovasjonsgebyr 2010

Styret i Innherred Renovasjon har behandlet budsjettet for 2010, og med forbehold om endelig vedtak i representantskapet 4. desember er det klart at renovasjonsgebyret for 2010 vil få en gjennomsnittlig økning på 8,59 %. Årsakene til dette er økte miljøkrav og høyere transportkostnader

Gebyrøkningen er ikke unik for Innherred Renovasjon, de fleste andre avfallsselskap og kommuner foreslår tilsvarende økning.

 

Årsakene til økningen:

 

1) Økte behandlingskostnader

Økte krav til miljømessig behandling av avfallet fører til høyere kostnader. Fra 1. juli 2009 ble det i Norge innført et statlig deponiforbud. Restavfall forbrennes derfor nå på Heimdal Varmesentral i Trondheim samt ved Sundsvall Energiverk i Sverige, og matavfall behandles i Ecopro A/S sitt anlegg i Verdal. Tidligere ble avfallet lagt på deponi og behandlet i egne anlegg på en enklere og billigere, men mindre miljøvennlig måte.

 

2) Økte transportkostnader

I 2009 ble det holdt anbudskonkurranse for innsamling og transport av husholdningsavfall i Selbu, Malvik, Meråker, Frosta, Inderøy, Mosvik og Leksvik samt deler av Verdal og Levanger. Dette er i tråd med reglene om offentlig innkjøp av tjenester. Resultatet av denne anbudskonkurransen er svært forskjellig fra kommune til kommune. For noen blir det høyere transportkostnader enn før, mens andre kommuner får lavere kostnader.

 

Tabellen nedenfor viser total økning i transport- og behandlingskostnadene samt endringen i gjennomsnittsgebyret:

 

INNHERRED RENOVASJON

2009

KRONER

2010

KRONER

%

Transportkostnader

26 703 000

29 298 000

10 %

Behandlingskostnader

37 500 000

42 450 000

13,2 %

Gjennomsnittsgebyr

2 200

2 389

8,59%

 

Renovasjonsgebyret dekker henting av avfall og bruk av våre gjenbrukstorg. Levering av avfall på gjenbrukstorgene er gratis for Innherred Renovasjons abonnenter.

 

Renovasjonsgebyret for den enkelte abonnent differensieres ut fra mengden restavfall en leverer. Jo mindre restavfallsdunk abonnenten har, jo lavere gebyr. Det lønner seg derfor å sortere godt, slik at en kan klare seg med en liten restavfallsdunk.

 

Her ser du hva renovasjonsgebyret ligger på i dag (2009).




Tips en bekjent om denne nyheten
Send til e-post adresse:
Ditt navn:

> Abonner på nyheter fra Innherred Renovasjon: skjema

Seneste 5 nyheter
03.09.10  Fylkesmannen anmelder Innherred Renovasjon
26.08.10  Endring av tømmedager i Selbu
23.08.10  Utslipp fra Innherred Renovasjons avfallsdeponi
13.07.10  Flytting av container for hytte-/fritids- renovasjon Hønstad
24.06.10  Fosslia skole vant
10 000 kroner

> Nyhetsarkiv    
Powered by i-tools
Malvik_kommune Selbu_kommune Meråker_kommune Stjørdal_kommune Frosta_kommune Levanger_kommune Verdal_kommune Inderøy_kommune Mosvik_kommune Leksvik_kommune Til forsiden Sjurill